Aydınlatma Teknik Terimleri

Tüketiciler genellikle temel hafif teknik terimler konusunda yanılırlar. Ama ne anlama geldiklerini bilmiyorsanız, ışık kaynağı alırken nasıl doğru seçimi yapabilirsiniz? 

Aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel bilgileri, ışıkla ilgili temel bilgiler, aydınlatma teknolojisi, aydınlatma teknolojisi, temel terimler

AYDINLATMA TEKNOLOJİSİNİN TEMEL İLKELERİ
 
 1. IŞIK AKISI

  Birim: Lümen (lm)
  Işık akısı Φ , insan gözünün parlaklık algısını hesaba katarak, bir lambanın her yöndeki toplam ışık çıkışıdır. Günümüzde tüm ışık kaynakları için ışık çıkışı belirlenirken tercih edilen yöntemdir.

 2. IŞIK ETKİNLİĞİ

  Birim: lm / Watt
  Işık etkinliği η , ışık akısının emilen elektrik gücüne oranıdır . Bir lambanın ekonomik olduğu izlenimini verir.

 3. IŞIK ŞİDDETİ

  Birim: Kandela (cd)
  Işık şiddeti I , bir lambanın belirli bir yönde yaydığı ışık miktarıdır . Katı açı başına ışık akısı olarak da tanımlanır.

 4. PARLAKLIK

  Birim: cd / m2
  Parlaklık L , insan gözündeki parlaklık izleniminin bir ölçüsüdür . Kendinden ışıklı veya ışıklı yüzeylerle üretilir. Aydınlatılmış bir yüzeyin parlaklığı, büyük ölçüde yansıma derecesine bağlıdır.

Aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel bilgileri, ışıkla ilgili temel bilgiler, aydınlatma teknolojisi, teknoloji lIcht, temel terimler, diyagram aydınlatma teknolojisi
 1. AYDINLIK

  Birim: Lüks (lx)
  Aydınlık E , bir ışık kaynağından belirli bir alana çarpan ışık akısını gösterir . Genellikle iç aydınlatmanın konumlandırılmasını ve boyutlandırılmasını belirlemek için kullanılır.

 
 1. YANSIMA

  Birim: %
  Yansıma ρ bir yüzeyin rengine ve dokusuna bağlıdır ve yansıyan gelen ışığın oranını gösterir . Yüzey ne kadar parlak ve pürüzsüz olursa, yansıma derecesi o kadar yüksek olur. %90'a kadar beyaz tavanlar ve duvarlar için.

 1. RENK ÜRETİMİ

  Renksel geriverim indeksi Ra veya bizim durumumuzda CRI (Renk Oluşturma İndeksi) , renklerin yapay aydınlatma altında ne ölçüde doğru bir şekilde işlendiğini tanımlar. CRI öncelikle aydınlatıcının spektral bileşimine, yani kullanılan filamentlerin ve malzemelerin tipine ve kalitesine bağlıdır.

 
 1. YER DEĞİŞTİRME FAKTÖRÜ

  Güç faktörü, bir elektrikli cihazın gerçek gücü ile görünen gücü arasındaki orandır . Her zaman 0 ile 1 arasındadır, burada 1 ideal durumdur. Her şeyden önce, güç faktörü, gereksiz güç tüketip tüketmediğine bakılmaksızın bir elektrik devresinin kalitesi hakkında çok şey söyler.

 1. AÇIK RENK

  Işığın rengi, bir odanın atmosferi üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Bunun için esas olarak lambanın renk sıcaklığı sorumludur. Kelvin (K) cinsinden belirtilir ve “sıcak beyaz”dan (3300K altı) “nötr beyaz”a (3300K – 5300K) ve “gün ışığı beyazı”na (5300K üstü) kadar değişir.

Aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel bilgileri, ışıkla ilgili temel bilgiler, aydınlatma teknolojisi, teknoloji lIcht, temel terimler, diyagram aydınlatma teknolojisi


TANIMLAMA VE TEST İŞARETLERİ
Aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel terimleri, aydınlatma teknolojisinin temel bilgileri, ışıkla ilgili temel bilgiler, aydınlatma teknolojisi, aydınlatma teknolojisi, temel terimler, tanımlama işaretleri, test işaretleri
 1. CE İŞARETİ

  Şu anlama gelir: Communauté Européenne (Avrupa Topluluğu)
  CE işareti, bir ürünün AB'de satılabilmesi için bir ön koşuldur. Bununla birlikte, üreticiler ve bayiler, “temel gereksinimlerin” karşılandığını kendi sorumluluklarında onaylarlar. Bu, tarafsız bir test merkezi olmadan yapılır.

 2. GS – TEST İŞARETİ

  “Test edilmiş güvenlik”, yetkili test merkezleri tarafından bir ürüne bu sembolle verilen isimdir. İlgili AB direktifinin Ekipman ve Üretim Güvenliği Yasası ile uyumlu olmalıdır. Test işareti, bir cihazın güvenliğinin yanı sıra örneğin kullanım talimatlarının eksiksizliğinin test edilmesini de içerir. Test kuruluşları örneğin TÜV ve VDE'dir.

 
 1. ENEC / VDE TEST İŞARETİ

  ENEC: EN – Avrupa Normları, EC – Elektrik Sertifikasyonu yalnızca VDE – işareti (Alman Elektrik Mühendisleri Birliği) ile birlikte kullanılabilir.
  Bu işarete sahip ürünler genel olarak mevcut teknoloji ve güvenlik durumuna ve dolayısıyla GPSG'ye (Ekipman ve Ürün Güvenliği Yasası) karşılık gelir. Ayrıca üretim VDE tarafından izlenmektedir.

 2. KORUMA SINIFLARI IP

  IP koruma sınıfı, elektrikli cihazların farklı çevre koşullarına uygunluğunu gösterir. İki indeks numarası, katı/toza karşı direnci ve su/nem sızdırmazlığını temsil eder.

ip derecelendirmesi, ip koruması, koruma sınıfları, koruma sınıfı IP
 
 
 1. KORUMA SINIFLARI

  Koruma sınıfı, armatürlerin elektrik çarpması veya kısa devreye karşı nasıl korunduğunu gösterir. Bunlardan 3 tane var.

  I – bir topraklama kablosuna sahiptir . Dışarıdan dokunulabilen tüm metal parçalar, dışarıya koruyucu bir iletkene sahip olmalıdır. Bu, artık akımı güvenli bir şekilde boşaltır.

  II – çift koruyucu izolasyona sahiptir . Bu çift yalıtım genellikle Euro fişli kablolarda bulunur.

  III – koruyucu düşük voltajla , yani piller, akümülatörler veya güneş enerjisi ile çalıştırılan cihazları belirtir . Bu 50 voltun altında. Bu sınıfta koruyucu iletken takılamaz.

 
Aydınlatma teknolojisinin temel kavramları, aydınlatma teknolojisinin temel kavramları, aydınlatma teknolojisinin temel bilgileri, ışıkla ilgili temel bilgiler, aydınlatma teknolojisi, aydınlatma teknolojisi, temel terimler, armatürlerin koruma sınıfları, koruma sınıfları